13.10.2026

Certyfikaty i homologacje KuKirin — CE, EN 17128, ABE i VMP. Co znaczą w Polsce

Przeczytaliśmy certyfikaty 17 modeli i wersji KuKirin. Wyjaśniamy, co potwierdzają CE, EN 17128, IP54, niemiecka ABE i hiszpański VMP oraz co z tego wynika dla właściciela hulajnogi w Polsce.

Aktualności KuKirin

Europejski sklep KuKirin publikuje certyfikaty dla 17 modeli i wersji. Przeczytaliśmy te dokumenty i wyjaśniamy, co faktycznie potwierdzają oznaczenia CE, EN 17128, IP54, ABE i VMP oraz które z tych papierów mają znaczenie dla właściciela hulajnogi w Polsce. Producenta, fabryki i historię opisuje nasze kompendium — wszystko o marce KuKirin w jednym miejscu.

Za tym samym skrótem „CE” stoją dokumenty o bardzo różnej wadze. Tam, gdzie PDF-y przeczą deklaracjom marketingowym, pokazujemy obie wersje.

Najważniejsze w pigułce

  • Certyfikaty CE od laboratoriów są dobrowolne: wystawcy piszą, że dokument dotyczy próbki albo dokumentacji, a nie całej produkcji.
  • Badanie według EN 17128 dokumentują certyfikaty 9 modeli. Pięć (A1, C1 Pro, G3, G3 Pro, M4 Max) badano według EN 60335-1 dla urządzeń elektrycznych.
  • Dokumenty z krajowych procedur dopuszczenia są na liście dwa: niemiecka ABE dla G2 Pro (urząd KBA, nr P605*00, 03.02.2026) i hiszpański certyfikat VMP dla G2 Pro (IDIADA, 20.08.2024).
  • W ocenie redakcji w Polsce żaden z tych dokumentów nie jest wymagany. Liczy się limit 20 km/h na drodze dla rowerów, a wersja ABE jest jedyną fabrycznie ustawioną na tę wartość (wniosek redakcji).

Jakie certyfikaty publikuje KuKirin: tabela 17 modeli

Źródłem jest strona „Safety & Certifications” sklepu kukirin-escooter.eu, która poleca te dokumenty m.in. do ubezpieczenia we Francji czy Hiszpanii. Kolumnę „EN 17128” wypełniliśmy na podstawie treści PDF-ów. Daty zapisane miesiącem pochodzą z numerów dokumentów CCTI. Stan z 11.10.2026.

ModelEN 17128Dokument IPPozostałe dokumentyWystawca, data
A1nie, LVD wg EN 60335-1brakEMC, MD, RoHSSiCT, 10.03.2025
C1 Pronie, LVD wg EN 60335-1brakEMC, MD, RoHSShenzhen Power Testing, 29.05.2024
S1 MaxtakIP54EMC, MD (EN ISO 12100), RoHS 2.0CCTI, XI 2024
G2tak (weryfikacja Intercert)IPX4CE (Intercert Global, Warszawa), RoHS 2.0Intercert 21.10.2025, CCTI X 2025
G2 ProtakbrakEMC, MD, RoHS 2.0CCTI, 17.11.2025
G2 MaxtakbrakEMC, MD, RoHS 2.0CCTI, XI 2025
G2 MastertakIP54EMC, MD, RoHS 2.0CCTI, X 2023
G2 UltratakbrakEMC, MD, RoHS 2.0CCTI, XI 2025
G3nie, LVD wg EN 60335-1brakEMC, MD, RoHSSiCT, 08.04.2024
G3 Pronie, LVD wg EN 60335-1brakEMC, MD, RoHSSiCT, 15.04.2024
G4takbrakEMC, MD, RoHS 2.0CCTI, XI 2025
G4 MaxtakIP54EMC, MD, RoHS 2.0CCTI, XI 2023
M4 Maxnie, LVD wg EN 60335-1brakEMC, MD, RoHSSiCT, 10.03.2025
T3takbrakMD (Intercert, EN ISO 12100)NTEK 12.06.2025, Intercert 16.07.2025
X1nie dotyczy (motocykl)brakMD/LVD/EMC (tylko dokumentacja), RoHS (UDEM)Ente Certificazione Macchine, 21.07.2025
G2 Pro VMPnie dotyczybrakcertyfikat VMP nr A1156 (Hiszpania)IDIADA, 20.08.2024
G2 Pro ABEnie dotyczybrakABE nr P605*00 (Niemcy)KBA Flensburg, 03.02.2026

Na liście nie ma nowości z 2026 roku: KuKirin T4 i G4 Ultra. Karta T4 w sklepie eu-kukirin.com podaje „CE Certified”, ale dokumentu do pobrania (stan na 11.10.2026) nie ma. Skróty: LVD to dyrektywa niskonapięciowa, EMC kompatybilność elektromagnetyczna, MD dyrektywa maszynowa, RoHS ograniczenie substancji niebezpiecznych.

Cztery skany dokumentów KuKirin: certyfikat UKCA EMC laboratorium SiCT dla G2 Master, raport IP54 laboratorium CCTI dla G2 Master z października 2023, deklaracja RoHS dla G2 i serii G oraz certyfikat RoHS SiCT z kwietnia 2024
Panel z certyfikatami prezentowany przez fabrykę: UKCA, raport IP54, RoHS. Źródło: kukirinfactory.com (materiały producenta)

CE i EN 17128: co naprawdę potwierdzają te dokumenty

Znak CE stawia sam producent, deklarując zgodność z dyrektywami UE. Certyfikaty laboratoriów są dodatkiem do tej deklaracji, a nie urzędowym zezwoleniem. Na certyfikacie EN 17128 dla G2 Pro z 17.11.2025 czytamy:

„This Attestation of Compliance is issued on a voluntary basis… This Certificate of Conformity is based on single evaluation of the submitted sample(s).” — „Zaświadczenie zgodności wydano dobrowolnie… Certyfikat opiera się na jednorazowej ocenie dostarczonej próbki (próbek).”

Warszawska spółka Intercert Global, która dla G2 dobrowolnie zweryfikowała dokumenty produktu, zaznacza, że za zgodność produktu i dokumentacji „w pełni odpowiada producent”. Włoski wystawca dokumentu dla motocykla X1 idzie dalej: „no verification was carried out on the product. This document cannot replace the EC Declaration of Conformity” („produktu nie weryfikowano. Dokument nie zastępuje deklaracji zgodności WE”). Żaden z tych papierów nie potwierdza, że test przeszedł każdy egzemplarz z magazynu.

EN 17128:2020 to europejska norma dla osobistych lekkich pojazdów elektrycznych. Jej tytuł, przepisany w deklaracji dla T3, mówi o pojazdach „not subject to type-approval for on-road use — Personal light electric vehicles (PLEV) — Safety requirements and test methods” („niepodlegających homologacji do ruchu drogowego — osobiste lekkie pojazdy elektryczne — wymagania bezpieczeństwa i metody badań”). Spełnienie EN 17128 nie jest więc dopuszczeniem do ruchu w żadnym kraju.

Nasze ustalenie z lektury PDF-ów: certyfikaty LVD dla A1, C1 Pro, G3, G3 Pro i M4 Max wymieniają normy EN 60335-1 (bezpieczeństwo elektrycznych urządzeń do użytku domowego) i EN 62233, a nie EN 17128. Strona B2B fabryki zapewnia ogólnie: „EN17128 compliant for e-scooter safety” („zgodność z EN 17128”), ale dla tych pięciu modeli opublikowane dokumenty tego nie potwierdzają.

Dokumenty pokazują też podmioty. Na certyfikatach G2 i G2 Pro z 2025 roku (oraz na dokumentach SiCT dla A1, G3, G3 Pro i M4 Max) wnioskodawcą i producentem jest Shenzhen Kukirin Technology Co., Ltd. Na dokumentach T3, S1 Max, G2 Master, G4 Max i hiszpańskim VMP jako producent figuruje Jinhua Feimi Intelligent Technology Co., Ltd. (Wuyi, prowincja Zhejiang). O zakładzie piszemy we wpisie Fabryka KuKirin od środka: Feimi i kontrola jakości, o marce w artykule O marce KuKirin.

ABE i VMP: dwa krajowe dopuszczenia G2 Pro

ABE (Allgemeine Betriebserlaubnis) to niemieckie ogólne dopuszczenie do ruchu, które dla danego typu pojazdu wydaje urząd federalny Kraftfahrt-Bundesamt (KBA). Opublikowany dokument z 03.02.2026 podaje numer P605*00 typowi „G2Pro” o mocy „<1kW”. Jako skróconą nazwę producenta („Hersteller-Kurzbezeichnung”) KBA wpisało BLC Poland (PL). Dokument nie podaje prędkości; limit zapisano na karcie produktu w kukirin-escooter.eu: „Max Speed: 20 km/h (Road-legal speed limit)” („prędkość maksymalna 20 km/h, limit zgodny z przepisami drogowymi”).

Fragment dokumentu Kraftfahrt-Bundesamt Flensburg z 03.02.2026: numer ABE P605*00, moc poniżej 1 kW, typ G2Pro, skrócona nazwa producenta BLC Poland (PL), kod 2539
Fragment załącznika do niemieckiego dopuszczenia ABE dla G2 Pro (dokument Kraftfahrt-Bundesamt). Źródło: kukirin-escooter.eu (dokument opublikowany przez dystrybutora)

Według karty kukirin-escooter.com wersja ABE nie ma otworów do montażu siedziska („no mounting holes were reserved during production”, czyli „w produkcji nie przewidziano otworów montażowych”). Cena: 499 €.

VMP (vehículo de movilidad personal) to hiszpańska kategoria osobistych pojazdów elektrycznych. Certyfikat nr A1156 dla G2 Pro wydało 20.08.2024 IDIADA Automotive Technology („Servicio Técnico Designado de Homologación”, wyznaczona służba techniczna) z wynikiem „POSITIVO”. Producent: Jinhua Feimi; upoważniony przedstawiciel: BLC POLAND SP. Z O.O., „ul. Brzozowa, 2A, 05-830 Nadarzyn”. Spółka o tej nazwie figuruje w KRS pod numerem 0000998518, a ul. Brzozowa w gminie Nadarzyn to według historii wpisów jej wcześniejsza siedziba (obecnie Wólka Kosowska). Sklep sprzedaje też osobny model G2 VMP (DGT) za 489 €. Opis karty podaje „600W Motor”, „48V 15Ah Battery” i „25 km/h Max. Speed”, a kafelki na tej samej stronie 500 W i 48 V 15,6 Ah. Certyfikatu dla G2 VMP na liście dokumentów nie ma.

Hulajnoga KuKirin G2 VMP w wersji hiszpańskiej z oznaczeniem DGT VMP certificado; według karty sklepu prędkość maksymalna 25 km/h, zasięg 65 km, cena 489 euro
G2 VMP z oznaczeniem hiszpańskiej DGT. Źródło: kukirin-escooter.eu (materiały producenta)

Blog eu-kukirin.com z 26.08.2026 zestawia wersje: G2 Pro Standard 45 km/h, G2 Pro VMP i G2 VMP po 25 km/h, G2 Pro ABE 20 km/h. Puenta: „choose the wrong version and your scooter is illegal on public roads” („wybierz złą wersję, a twoja hulajnoga będzie nielegalna na drogach publicznych”). Polski w tym zestawieniu nie ma.

Co to znaczy dla użytkownika w Polsce

W Polsce hulajnoga elektryczna jest pojazdem w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym (art. 2 pkt 47b), ale niemechanicznym: OC nie jest obowiązkowe, a rejestracja dotyczy pojazdów mechanicznych, np. motorowerów. W ocenie redakcji polskie przepisy nie wymagają więc ani ABE, ani certyfikatu VMP. Kluczowy jest limit, który GITD formułuje tak: „Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów z maksymalną prędkością 20 km/h”.

  • G2 Pro ABE (20 km/h) to jedyna wersja KuKirin fabrycznie ustawiona dokładnie na polski limit dla drogi dla rowerów. To wniosek redakcji, nie deklaracja producenta, który nie sprzedaje tej wersji jako „polskiej”.
  • G2 VMP i G2 Pro VMP (25 km/h) jadą szybciej, niż wolno na drodze dla rowerów; pilnowanie 20 km/h zostaje po stronie kierującego.
  • Wersje standardowe (np. G2 Pro do 45 km/h) przekraczają 25 km/h. Według części interpretacji (to nie literalny przepis) taki pojazd może zostać uznany za mechaniczny, np. motorower. Nie znaleźliśmy orzeczenia Sądu Najwyższego, które by to przesądzało.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało w lipcu 2026 zakaz usuwania fabrycznych blokad prędkości i kary dla sprzedawców hulajnóg jeżdżących powyżej 20 km/h, ale to na razie zapowiedź, nie prawo. Na forum: Nowe przepisy 2026, konsekwencje odblokowania i G2 Pro VMP 25 km/h vs pełna 45 km/h; dane wersji VMP zbiera karta KuKirin G2 Pro VMP.

IP54 i IPX4 a gwarancja: woda głębsza niż 4 cm

Stopień ochrony IP określa norma EN 60529, którą wymieniają certyfikaty CCTI dla G2 (IPX4) oraz S1 Max, G2 Master i G4 Max (IP54). Pierwsza cyfra dotyczy ciał stałych (5 to ochrona przed pyłem), druga wody (4 to ochrona przed bryzgami z dowolnego kierunku). „X” oznacza, że pierwszej cyfry nie określono, a nie że ochrona jest zerowa. Żaden z tych stopni nie oznacza odporności na zanurzenie.

Strona B2B fabryki deklaruje ogólnie „IP54 waterproof rating”, ale pozostałe modele nie mają na liście dokumentu IP. Ważniejsza jest gwarancja. Polityka kukirin-escooter.com wyłącza:

„The product was used in the rain and/or driven through a body of water with a depth bigger than 4 cm.” — „Produkt był używany w deszczu lub przejeżdżał przez wodę głębszą niż 4 cm.”

Polityka kukirin-escooter.eu pisze krócej: „Riding in rain or through puddles/water deeper than 4 cm” („jazda w deszczu lub przez kałuże/wodę głębszą niż 4 cm”). Stopień IP nie chroni więc gwarancji po jeździe w deszczu. Polityka .com wyłącza też sytuację, gdy „unsupported software or firmware has been installed” („zainstalowano nieobsługiwane oprogramowanie lub firmware”); w naszej ocenie może to dotyczyć zdejmowania blokady prędkości. Gwarancję (na kukirin-escooter.eu 12 miesięcy na hulajnogę i 6 na baterię) opisujemy w FAQ o gwarancji; ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy obowiązuje niezależnie od niej.

Jak samemu sprawdzić certyfikat swojego modelu

Na stronie „Safety & Certifications” sklepu kukirin-escooter.eu znajdź swój model i otwórz dokument, np. [LVD] albo [ABE]. Sprawdź w nim cztery rzeczy:

  • Norma („Test Standard”): dla hulajnogi szukaj EN 17128:2020, a nie samej EN 60335-1.
  • Model („Model No.”, „Typ”): musi odpowiadać twojej wersji. G2 Pro, G2 Pro VMP i G2 Pro ABE to różne dokumenty.
  • Wystawca i data: laboratorium (CCTI, SiCT, NTEK) lub jednostka certyfikująca (Intercert) to co innego niż urząd (KBA) czy wyznaczona służba techniczna (IDIADA). Sprawdź też datę wydania i ważności.
  • Charakter dokumentu: dopiski „voluntary” albo „submitted sample” oznaczają dobrowolne zaświadczenie, a nie dopuszczenie do ruchu.

Certyfikat VMP ma kod bezpieczeństwa do sprawdzenia w portalu weryfikacji dokumentów IDIADA (homportal.idiada.com). Instrukcje obsługi w PDF są w dziale Dokumentacja i poradniki techniczne, a krótką odpowiedź daje FAQ o certyfikatach.

Masz wersję ABE albo VMP? Opisz ją na forum

Zbieramy doświadczenia właścicieli wersji z fabrycznym limitem prędkości. Dyskusja do tego wpisu toczy się na forum KuKirin.

Najczęstsze pytania o certyfikaty KuKirin

Czy hulajnogi KuKirin mają certyfikat CE?

Sklep kukirin-escooter.eu publikuje dokumenty CE (LVD, EMC, MD, RoHS) dla 15 modeli. To dobrowolne zaświadczenia laboratoriów i jednostek certyfikujących (m.in. CCTI, SiCT, NTEK, Intercert), oparte na próbce lub dokumentacji, a nie urzędowe dopuszczenie.

Które modele KuKirin mają badanie według EN 17128?

Według opublikowanych dokumentów: S1 Max, G2, G2 Pro, G2 Max, G2 Master, G2 Ultra, G4, G4 Max i T3. Dokumenty LVD dla A1, C1 Pro, G3, G3 Pro i M4 Max wymieniają normy EN 60335-1 i EN 62233.

Czy KuKirin ma homologację w Polsce?

Opublikowane dokumenty krajowe dotyczą Niemiec (ABE dla G2 Pro, nr P605*00) i Hiszpanii (certyfikat VMP dla G2 Pro, nr A1156). Według naszej oceny polskie przepisy nie wymagają od hulajnogi elektrycznej ani rejestracji, ani dokumentu podobnego do ABE.

Czy G2 Pro ABE to wersja legalna w Polsce?

W ocenie redakcji niemiecka ABE nie jest w Polsce wymagana; kierującego obowiązuje limit 20 km/h na drodze dla rowerów. G2 Pro ABE jest jedyną wersją fabrycznie ustawioną na 20 km/h, ale to wniosek redakcji: producent nie sprzedaje jej jako wersji dla Polski.

Źródła

Dokumenty producenta i dystrybutorów marki oraz rejestry (dostęp: 11.10.2026):

Z ogłoszeń społeczności

Forum KuKirin

Więcej w tej kategorii

Poradniki

Sprawdź ostatnie wpisy z tej samej kategorii.

Sprawdź kategorię
Sprzedajesz lub szukasz części? Wystaw ogłoszenie z kategorią, ceną i filtrami po modelu hulajnogi.
Przejdź do Ogłoszeń
Hosting ze stałą ceną odnowienia — gwarancja w regulaminie. Od 30,69 zł/rok, migracja gratis.
Sprawdź →